Szinte minden második nap felbukkan egy újabb, egészséges táplálkozással kapcsolatos rémhír, amely sokszor teljesen félrevezet bennünket. Ezekből a táplálkozási tévhitekből hoztunk egy kis ízelítőt, amely segít tisztázni a leggyakoribb félreértéseket. Vajon tényleg kerülnünk kell a krumplit, ha jó formában szeretnénk maradni? És mi a helyzet az ananásszal, amelyet sokan zsírégető csodaszerként emlegetnek? Kerüljük a tojást, ha magas a koleszterinszintünk?
A fogyókúrázók gyakran elkerülik a krumplit, holott más klasszikus köretekhez képest a burgonya kifejezetten alakbarát alternatívának számít. Fogyasztásrakész adagonként a burgonya mindössze 105 kalóriát tartalmaz, míg a rizs körülbelül 170 kalóriát, ugyanennyi tészta pedig 225-öt. A sült krumplival azonban jobb, ha vigyázunk: a zsírban sült burgonya adagonként körülbelül 370 kalóriát tartalmaz – majonéz és egyéb szószok nélkül.
Fontos tudni, hogy a burgonya nemcsak kalóriaszegény, hanem rendkívül tápláló élelmiszernek minősül. C-vitaminban, B-vitaminokban, káliumban, magnéziumban és rostokban gazdag, így támogatja az immunrendszert, az idegrendszert és az emésztést is. A burgonya glikémiás indexe a feldolgozás módjától függ: főtt vagy párolt formában alacsonyabb, míg sült vagy pürésített formában magasabb.
A burgonya rendkívül sokoldalúan elkészíthető: sütve, főzve, párolva, héjában sütve, de akár levesek, saláták és egytálételek részeként is megállja a helyét. Ha alakbarát köretet keresel, a héjában sült burgonya, a zsírszegényen elkészített krumplipüré, vagy petrezselymes burgonya is remek választás lehet számodra.
Ahogy Paracelsus (híres svájci orvos, alkimista, asztrológus, ezoterikus bölcselő és természettudós) mondja:
A dózis teszi a mérget.
Ha valaki orvosi javaslat nélkül és ellenőrizetlen mennyiségben szed étrend-kiegészítőket, azzal veszélyeztetheti egészségét. Túladagolás esetén például a C-vitamin erős hasmenést okozhat, míg a B6-vitamin túlzott bevitele idegrendszeri zavarokhoz vezethet. Az A-vitamin, amely nagy mennyiségben található meg a sertés- és marhamájban, már kisebb túladagolás esetén is károsíthatja a magzatot az anyaméhben. Több tanulmány szerint a nagy dózisú béta-karotin növelheti a tüdőrák kockázatát a dohányosok körében. Ez nem jelenti azt, hogy aggódnunk kellene, ha például sárgarépát eszünk – a túladagolás veszélye általában csak magas koncentrációjú étrend-kiegészítők esetén áll fenn.
Egészségünk érdekében mindig törekedjünk a változatos, kiegyensúlyozott étrendre, amely friss zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat, tejtermékeket, halat és kiváló minőségű húst tartalmaz. Étrend-kiegészítőket is szedhetünk, de fontos, hogy konzultáljunk orvosunkkal az ajánlott fogyasztási mennyiségről, hogy elkerüljük a hiányállapotokat és a túladagolás kockázatát.
Ez így nem feltétlenül igaz. Ha napközben elegendő mennyiségű kalóriát viszel be, és ennek ellenére rendszeresen megengedsz magadnak egy kiadós vacsorát vagy egy zacskó chipset, kekszet a tévé előtt, valóban jó esélyed van arra, hogy a zsírpárnák gyarapodásnak induljanak. Ez azonban kizárólag azért van, mert a teljes nap folyamán elfogyasztott kalóriák mennyisége túl magas. Egyedül ez határozza meg, hogy hízunk, fogyunk, vagy megtartjuk a testsúlyunkat. Természetesen dönthetünk úgy, hogy kalóriát spórolunk meg azzal, ha kihagyjuk a vacsorát, de ugyanolyan hatásos a fogyás szempontjából, ha a reggelit, vagy az ebédet spóroljuk meg. Összességében tehát teljesen mindegy, hogy a napi kalóriaadagot reggel, délben vagy este visszük be.
A súlyunk szempontjából a napi kalóriabevitel mértéke a legfontosabb, nem pedig az étkezések időzítése. Érdemes azonban odafigyelni a megfelelő minőségű ételek kiválasztására és az adagok méretére – különösen este, amikor hajlamosabbak lehetünk a túlevésre. Ha rendszeresen késő este vacsorázunk, akkor egészségünk megőrzése és súlyunk optimalizálása érdekében válasszunk könnyű, kalóriaszegény fogásokat, például salátát, párolt zöldséget vagy egy kis adag fehérjében gazdag ételt, így elkerülhetjük a felesleges kalóriákat.
A koleszterin fontos építőköve a szervezetünknek. A szív és az agy nagy része ebből a zsírszerű anyagból áll. Éppen ezért a testünk maga is jelentős mennyiségben termeli, napi 1000–1500 milligrammot. Emellett az ételekből további 100–300 milligramm koleszterint veszünk fel naponta. Egy tyúktojás körülbelül 200 mg koleszterint tartalmaz (összehasonlításképpen egy evőkanál vaj mindössze 24 mg-ot), de ennek a mennyiségnek csupán 30–60%-a szívódik fel a szervezetben. Az étkezésből származó koleszterin maximális felszívódása naponta 500 mg körül van. A szervezet ezt úgy kompenzálja, hogy a saját koleszterintermelését hozzáigazítja a bevitelhez. Számos tanulmány igazolja, hogy ez a szabályozás olyan hatékonyan működik, hogy a vér koleszterinszintje nagyjából állandó marad – függetlenül attól, hogy mennyi koleszterint fogyasztunk.
A tojás fogyasztása – mértékkel – nem veszélyezteti az egészséget, sőt, értékes tápanyagokat, például fehérjét, vitaminokat és ásványi anyagokat biztosít a szervezet számára. Heti néhány tojás bátran beilleszthető az egészséges étrendbe, különösen, ha a teljes étrend kiegyensúlyozott, sok zöldséget és rostot tartalmaz. Ha magas koleszterinszinttel küzdesz, érdemes konzultálni orvosoddal.
Az ananászban található fehérjebontó enzim, a bromelin, a közhiedelem szerint „zsírégető” hatással bír. De vajon mi köze van a fehérjebontásnak a zsírégetéshez? Ez már önmagában is kérdéses, de a téma ennél egyszerűbb: az enzimek a gyomorsav hatására teljesen lebomlanak, így nem képesek semmilyen zsírbontó hatást kifejteni a szervezetben.
Bár az ananász nem zsírégető csodaszer, magas C-vitamin-tartalma, különleges, édes íze és vízhajtó hatása miatt a kiegyensúlyozott étrend kiváló része lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.