Tudtad? Ezek a hormonok határozzák meg, mennyit eszünk – Segítség az étvágy csökkentésében

Shutterstock/Copyright (c) 2022 yurakrasil/Shutterstock. No use without permission. - yurakrasil
fogyás hormon éhségérzet
Vajon miért van az, hogy egyesek folyamatosan farkaséhesek, míg mások még enni is elfelejtenek? 7 hormon határozza meg, mennyi ételt kívánunk, amit jó tudni, ha éhségérzet csökkentése a cél.

Az, hogy ki mennyit eszik, hogy raktározza a zsírt, egy rendkívül összetett folyamat eredménye, azonban 7 hormon szerepe kikerülhetetlen. Vajon ha ezek arányát sikerül befolyásolni elérhető az éhségérzet csökkentése?

7 hormon szerepe éhségérzet csökkentése.
7 hormon szerepe kulcsfontosságú, ha éhségérzet csökkentése a cél.
Forrás: Shutterstock

Étkezés, éhségérzet és a hormonrendszer

Szervezetünk roppant összetett mechanizmusok alapján működik. Az éhség és teltség-szabályozó rendszer az agyban és zsigerekben lévő hormonok interakciójaként működik, melyek az anyagcsere sebességét, étvágyat, zsírraktározást határozza meg.

Ennek evolúciós funkciója van, mivel segít egy bizonyos súly megtartásában, ami igen jól jött az őskorban.

Ezek egy részét befolyásolhatják genetikai tényezők életmód, egészségügyi állapotok, valamint a testtömeg. Egyesek a táplálékfelvétel rövid távú szabályozását vállalják magukra a túlevés megakadályozására, míg mások hosszú távú raktározásra összpontosítanak, hogy fenntartsák a szervezet energiaraktárait.

Éhségérzet csökkentése: a hét főgonosz

  • Leptin

Zsírszövet által termelt hormon, mely jelzi a telítettséget és csökkenti az éhségérzetet. Elhízottaknak gyakran magasabb leptin szintjük, mivel zsírszövetük jelentős mennyiséget termel, vagy érzéketlenek a hormonra.

  • Ghrelin

Étvágyat stimulál, étkezés előtt magas a koncentrációja, szintje étkezés után csöken. Diéta során növekedhet a ghrelin szintje, ami nehezíti a fogyást.

  • Kolecisztokinin (CCK)

Étkezés után szabadul fel, lelassítja az emésztést, ezzel csökkentve az éhségérzetet.

  • Inzulin

Az étkezés után felszabaduló hormon, mely segít a cukor lebontásában és a glükóz tárolásában, elősegíti a telítettség érzését. Inzulinrezisztencia, amit gyakran elhízás és helytelen táplálkozás okoz, megzavarhatja ezt a folyamatot

  • Kortizol

Stresszhormon, magas szintje növelheti az étvágyat, különösen a kalóriadús ételek iránt, ha krónikus stressz áll fent.

  • Glukagon-szerű peptid-1 (GLP-1)

Táplálkozást követően termelődik, telítettségérzetet vált ki, valamint lelassítja az emésztést, segítve az éhségérzet csökkentését.

  • Glükóz-dependens inzulin-tropikus polipeptid (GIP)

Vékonybél termeli étkezés után: növeli az inzulinszintet és gátolja a zsír lebontását. További kutatások szükségesek a hormonnal kapcsolatban.

Hormonszabályozással a sikeres fogyókúráért?

Az elmúlt években számos olyan fogyást elősegítő gyógyszert fejlesztettek ki, melyek kifejezetten a GLP1, illetve a GIP hormonok hatását fokozzák, csökkentve az éhségérzetet. Ezek elsősorban kórosan elhízott személyek esetén kerültek használatba. Szintén az elmúlt hónapokban lett elterjedt az eredetileg kettes típusú cukorbetegséggel küzdők számára kifejlesztett Ozempic szer használata.

Hasonló készítményeket kizárólag orvosi felügyelettel lehet fogyasztani!

Táplálkozási szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy ezek a készítmények nem helyettesítik az egészséges életmódot. Így a rendszeres testmozgás, kiegyensúlyozott étrend, valamint a bőséges, pihentető alvás fontos része nem csak a fogyókúrának, hanem az elért testsúly fenntartásának. Ugyanis nem elég lefogyni, életmódot is kell váltani.

Elképesztően lefogyott Pierce Brosnan felesége: rá se ismerni Kellyre - FotóFogyás koplalás nélkül? Fél teáskanálnyi ebből naponta, és azonnal leolvadnak rólad a kilókEz a tésztatrükk segít a fogyásban – Mutatjuk a tuti receptet hozzá!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.