Akár még kezdőként állsz neki életed első süteményének, akár már évek óta sütögetsz, valószínűleg te is találkoztál már olyan receptekkel, amelyek szoba-hőmérsékletű tojásokat kérnek. Lehet, hogy kihagytad ezt a lépést, mert elfelejtetted időben kivenni a tojásokat a hűtőből. Vagy talán mindig betartod az utasításokat. Akárhogy is, nézzük meg, miért kérnek sok sütési recept esetében szoba-hőmérsékletű tojásokat.
Sok sütési recept a krémesítési módszerrel kezdődik, ami azt jelenti, hogy a szilárd zsiradékot (gyakran vajat) cukorral keverik össze, hogy levegőt juttassanak a masszába. Ha hideg tojásokat adunk a krémesített keverékhez, az befolyásolhatja a kész sütemény textúráját és könnyedségét, különösen, ha a tésztát a krémesítési módszerrel készítjük. „A hideg tojások miatt a vaj megkeményedik” – mondja Olivia McCoy, képzett pékszakács és a Daily Chew vezető séfje. A megkeményedett vaj pedig nem tudja megtartani a kis levegőbuborékokat, amelyeket próbálsz belekeverni.
A különböző hőmérsékletű hozzávalók nem mindig keverednek jól, és sűrű tésztákat eredményezhetnek.
„Ha hideg tojásokat adunk egy zsírdús keverékhez, mint például a vaj, az a zsírok kicsapódását és csomósodását okozhatja, így az összhatás túlságosan is túróssá válik” – magyarázza Norma Salazar, a Pastry & Baking Arts tanulmányi intézet séfoktatója.
A szoba-hőmérsékletű tojások számos sütemény receptnél kulcsfontosságúak. Általában a könnyű vagy foszlós sütemények, mint a piskóta vagy a kalács, mind szoba-hőmérsékletű tojásokat igényelnek – mondja Yadira Stamp, a Esencias Panameñas séfje és tulajdonosa.
„Vannak receptek, amelyeknél kifejezetten fontos, hogy szoba-hőmérsékletű tojásokat használjunk, mert ezek jobban habosodnak, különösen, ha kézi habverővel dolgozunk. Ez lehetővé teszi, hogy a sütemény jobban megemelkedjen, foszlósabb legyen és kevésbé legyen tömör.”
Ha nem bánod a sűrűbb tésztát, és hideg tojásokat választasz, számíts hosszabb sütési időre. „Minél hidegebb a tészta, annál tovább kell sütni” – figyelmeztet Stamp. A habcsók, például a pavlova is stabilabb, ha szoba-hőmérsékletű tojásfehérjéből készül.
A sűrű, nem levegős sütemény receptek, amelyek nem támaszkodnak a tojásokra a levegő képzéséhez megengedik, hogy hideg tojásokat használj.
Azoknál a recepteknél, ahol a tojásokat először a tűzhelyen főzik, szintén nem számít a tojás hőmérséklete. A tojások hőmérséklete nem számít azokban a receptekben sem, ahol a tojásokat más hozzávalókkal egyidejűleg melegítik és habosítják, mint például a flan, vagy a crème brûlée.
Nem vagy biztos benne, hogy a tojások készen állnak a keverésre? Stamp erre az esetre azt javasolja, hogy törj fel egy tojást egy tálba, és használj hőmérőt, vagy végezz el egy nem tudományos ellenőrzést. Ügyelj arra, hogy a kezed tiszta legyen, és érintsd meg a törött tojást az ujjheggyel. Ilyenkor nem szabad, hogy hideg legyen, tapintásra melegnek kell lennie. Ha nem szeretnéd feltörni a tojást ,akkor McCoy egy másik támpontot is ad arra vonatkozóan, hogy a tojásnak, amikor a héjában van, milyen érzésnek kell lennie, ha megérinted. „A tojás olyan érzést kelt, mintha valaki más kezét érintenéd” – magyarázza. „Ha hűvös, vagy a tenyeredet hidegnek érzed tőle, akkor nem szoba hőmérsékletű.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.