Ez a recept az egyik legnépszerűbb elkészítési módja a kagylónak: párolás egy ízekkel teli alaplében, amely tökéletesen kiemeli a kagyló természetes ízvilágát. A klasszikus hozzávalók, mint a mogyoróhagyma és a fehérbor mellett opcionálisan szárított paradicsomot, és friss, citrusos za'atar fűszert is használhatunk, hogy az alaplé még ízletesebb legyen. Néhány szelet pirított kenyeret is készítsünk hozzá, amit belemártogathatunk az isteni alaplébe, hogy egyetlen cseppje se vesszen kárba.
Mivel a kagyló egy nagyobb lábosban készül el, ez a recept tökéletes családi vagy baráti vacsorákhoz. Egyadagos tálaláshoz széles, lapos tálakat válassz, hogy könnyebb legyen hozzáférni az ízletes alapléhez. A kagylók több helyen elérhetőek már hazánkban is szerencsére, és általában kilóra árulják őket. Vékony, könnyű héjuk van, ami gazdaságosabb hús-héj arányt biztosít.
Amikor kagylót vásárolsz a helyi élelmiszerboltban vagy halpiacon, válaszd azokat, amelyeket jégen vagy hálós zsákokban kínálnak. A kagylókon kell lennie egy információs címkének, amely tartalmazza a szüretelési dátumot, a fogyaszthatósági határidőt és a tápértékadatokat. Kaphatóak vadon fogott és tenyésztett változatban is, de a kereskedelmi forgalomban lévő kagylók többsége (kb. 90%) tenyésztett.
A kagylók héja legyen szorosan zárva, és ne legyen kellemetlen szaguk. A legfrissebb kagylók enyhén sós, tengeri illatot árasztanak. Kerüld azokat, amelyek héja repedt vagy sérült.
Hazafelé ügyelj arra, hogy a kagylók szellőző zsákban legyenek, ne teljesen légmentes csomagolásban, mert szükségük van levegőre. Otthon egy rétegben helyezd őket egy tepsire vagy egy 33x23 cm-es sütőtálba, és takard le tiszta, nedves konyharuhával. Tedd őket a hűtőd leghidegebb részére, hogy frissek maradjanak.
A kagylók élnek, és érzékenyek a hőmérsékletre, ezért ha a környezetük kicsit melegebb, előfordulhat, hogy kissé kinyílnak.
Ha megkocogtatod a héját, és az bezáródik, akkor még él és fogyasztható. Ha viszont nyitva marad, az azt jelzi, hogy a kagyló elpusztult, és ki kell dobni. Az elhalt kagylók főzés közben káros méreganyagokat bocsátanak ki, amelyek veszélyesek lehetnek az egészségre.
Miután eltávolítottad a már nem élő kagylókat, hideg víz alatt, tiszta kefével (pl. edénykefe vagy erősebb fogkefe) vagy szivaccsal dörzsöld le a kagyló héjáról a szennyeződéseket és a koszt. A tenyésztett kagylók héjának lapos oldalán gyakran található egy barna, bozontos rostköteg, amelyet a növekedésükhöz használnak. Ezt szakállnak hívják, és a főzés előtt el kell távolítani. Ehhez fogd meg a szakállt ujjaiddal, majd húzd fel-le mozgatva, amíg le nem válik a kagylóról.
A kagylók főzése egyszerű és gyors. Magas hőmérsékleten mindössze 7-8 perc alatt megfőnek. Készíts egy ízletes alaplevet, forrald fel, majd add hozzá a kagylókat, fedd le, és főzd, amíg mind ki nem nyílik.
Egy nagy, szorosan záródó fedelű lábasra lesz szükséged. A lábas legyen elég nagy (legalább 5 literes), hogy a kagylók kényelmesen kinyílhassanak majd benne a főzés során. A jól záródó fedő segít a hő és a gőz bent tartásában, így a kagylók gyorsan megfőnek, és átveszik az alaplé ízeit. Az alapléhez próbáld ki a klasszikus paradicsomos-fokhagymás receptet, amely tökéletesen passzol a kagylókhoz.
A kagylóról sokaknak azonnal eszébe jut a moule frites, az ikonikus francia bisztróétel, amely a kagylót sült krumplival párosítja. Emellett kínálhatod ropogós, pirított kenyérrel, rizzsel, de vajas-fokhagymás tésztával is isteni.
A megmaradt kagylóhúst vedd ki a héjából, és az alaplében tárold légmentesen záródó edényben a hűtőben, legfeljebb 3 napig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.