Ki gondolná, hogy egy olyan egyszerű konyhai eszköz szakítja két táborra a főzni szeretőket, mint a fakanál? Pedig így van. A hagyománytisztelők szerint a fakanál az egyik legjobb konyhai eszköz, hiszen kíméletes az edényekhez, masszív, és akár évtizedekig is kitarthat. Ezzel szemben a kétkedők higiéniai problémákra figyelmeztetnek, mondván, hogy a porózus fa ideális a baktériumok megtelepedésére, ráadásul megőrzi az aromákat. Valóban egészségügyi kockázatot jelentenek a fakanalak? Nézzük meg közelebből!
A fakanalakkal kapcsolatos vitában mindkét oldalnak van igaza. Bryan Quoc Le élelmiszertudós szerint bár a szappanos meleg vizes mosás a mikroorganizmusok többségét eltávolítja, a porózus faanyagban néhány megmaradhat és elszaporodhat, ha a fakanalakat nem szárítják meg teljesen
A lényeg, hogy azonnal mossuk el a fakanalat használat után és ne hagyjuk órákig ázni a mosogatóban. A baktériumoknak nedvességre van szükségük a túléléshez, ahogy a fa megszárad, a baktériumok elpusztulnak.
Bár baktériumok megtelepedhetnek a fakanalak felületén (akárcsak bármely más konyhai eszközön), a megfelelő tisztítás és szárítás biztonságossá teszi a használatukat.
„Bizonyos fafajták, például a tölgy, a fenyő és a cseresznyefa, nagy koncentrációban tartalmaznak természetes antimikrobiális vegyületeket. Ezek tanninokat tartalmaznak, amelyek erősen gátolják számos mikroorganizmus növekedését” – magyarázta Bryan Quoc Le. Van azonban egy bökkenő: nem minden fakanál egyforma.
Ha már évek óta ugyanazzal a fakanállal főzöl, valószínű, hogy nem drága, antimikrobiális fából készült.
Ráadásul az antimikrobiális tulajdonságoknak is vannak korlátai. A víz és a baktériumok beszivároghatnak a fába, ahol a baktériumok végül elpusztulhatnak, és nem képesek tovább szaporodni. Más szóval, a fa természetesen képes elpusztítani a baktériumok egy részét, de csak akkor, ha megfelelően kiszárad. Ha túl sokáig áztatod a kanalakat, az a penésznek és a rothadásnak adhat teret.
A repedt vagy sérült fakanalak könnyebben megköthetik a baktériumokat.
A repedésekben, hasadásokban és szilánkokban ételmaradékok és nedvesség halmozódhat fel, ami megnehezíti a kanál alapos tisztítását.
Ezek a területek baktériumokat vagy penészt rejthetnek, amelyek a mosás ellenére is megmaradnak. Ha egy fakanálon látható repedések vannak, deformált vagy szilánkos, már nem biztonságos a használata, és cserélni kell, hogy elkerüljük a szennyeződést.
Ha a fakanál repedezett, sötétebb elszíneződéseket mutat, kellemetlen szagot áraszt vagy szilánkos élei vannak, ideje lecserélni. Ha már rossz állapotban van, jobban járunk egy újjal.
A fakanalak talán nem mosogatógép-barátok, de megfelelő gondozás mellett teljesen biztonságosan használhatók a konyhádban. Bár baktériumok megtelepedhetnek rajtuk, gyors tisztítással, alapos szárítással és rendszeres karbantartással minimálisra csökkenthető a kockázat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.