Henrietta Howland Green, ismertebb nevén Hetty Green, a 19. századi Amerika egyik leggazdagabb és legellentmondásosabb figurája volt. Bár a pénzügyi világban a Wall Street boszorkánya néven emlegették, nem csupán hatalmas vagyonával, hanem rendkívüli fösvénységével is beírta magát a történelembe. Hetty Green nemcsak a korabeli üzleti élet egyik legügyesebb szereplője volt, hanem a világ egyik leggazdagabb nője, akinek viselkedése és életmódja máig ámulatba ejti az embereket. A világ legfukarabb asszonyának története nemcsak megdöbbentő, hanem tanulságos is egyben.
Hetty Green 1834. november 21-én született New Bedfordban, Massachusetts államban, egy vagyonos család gyermekeként. Apja, Edward Robinson sikeres bálnavadászati és hajózási üzletet vezetett, édesanyja pedig neves kereskedőcsaládból származott. Hetty már gyerekkorában érdeklődött a pénzügyek iránt: nagyszülei üzleti levelezéseit olvasta fel apjának, és korán megtanulta a kereskedelem alapjait.
Amikor édesanyja és nagynénje meghalt, Hetty jelentős örökséget kapott, amelyhez később apja és férje vagyonát is hozzátette. Ebből az induló tőkéből építette fel hatalmas pénzügyi birodalmát.
Hetty Green kiváló pénzügyi érzékkel rendelkezett. Ahelyett, hogy mások tanácsaira támaszkodott volna, maga kezelte a vagyonát. Részvényekbe, kötvényekbe és ingatlanokba fektetett, miközben mindig a konzervatív és hosszú távú stratégiákat részesítette előnyben. Ő volt a pénzügyi válság nagy túlélője, a sokak számára tragikus helyzetet lehetőségként fogta fel. Hatalmas profitot szerzett azzal, hogy olcsón vásárolt eszközöket, amelyeket később drágán adott el.
A Wall Streeten személyesen tárgyalt férfiakkal, ami akkoriban rendkívül szokatlan volt egy nő számára. Fekete ruhája és szigorú arckifejezése miatt kapta a „Wall Street boszorkánya” nevet.
Hetty Green élete és szokásai köré rengeteg anekdota és történet szövődött, amelyek gyakran nevetségesen spórolós viselkedését példázza.
Hetty állítólag csak egy fekete ruhát és egy öreg kabátot hordott, amelyet addig viselt, amíg szinte teljesen el nem rongyolódott. Ugyanez volt a helyzet az alsóneműjével: addig hordta a bugyiját, amíg az öreg, foszló anyag el nem szakadt.
New York-i irodájában soha nem fűtött, hogy spóroljon a tüzelőn. Még saját fiát sem kímélte: amikor Edward megsérült, Hetty nem akarta orvoshoz vinni, hanem ingyenes klinikákon próbált segítséget kérni. Végül a fiú lábát amputálni kellett, mert az ellátás hiánya súlyosbította az állapotát.
Sokan úgy vélik, Hetty Green viselkedése a fiatalkori neveltetésére és a vagyon elvesztésétől való félelmére vezethető vissza. Bár rengeteg pénze volt, egész életét az anyagi biztonság hajszolásának szentelte. Az is lehet, hogy egyszerűen megszállottja volt a spórolásnak, és élvezte a pénz felhalmozását.
Hetty Green 1916-ban, 81 éves korában hunyt el, becslések szerint mintegy 100-200 millió dolláros (mai értéken több milliárd dolláros) vagyont hagyva hátra. Vagyonát fia, Edward és Harriet örökölte, akik szöges ellentétei voltak anyjuknak: mindketten bőkezűen éltek, és hatalmas összegeket költöttek jótékony célokra. Egyik első jótettük az volt, hogy kórházat építtettek szegények számára.
Hetty Green története máig inspiráló és tanulságos. Egyfelől példát mutat arra, hogy a pénzügyi tudatosság és a befektetések okos kezelése milyen hatalmas sikert hozhat. Másfelől életmódja rávilágít arra, hogy a mértéktelen takarékoskodás és anyagiasság miként árnyékolhatja be egy ember életét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.