Sokaknak a mai napig az az elképzelésük, hogy az ókor embere az alacsony várható élettartama miatt a harmincas évei közepén már öregembernek számított. Valóban így gondolkoztak volna az ókori társadalmakban? A kérdés végére jártunk.
A várható élettartam Magyarországon 2023-ban 73,39 év volt, világviszonylatban pedig 72 év. Elmondató tehát, hogy egy ma születő csecsemő jó eséllyel megéli hetvenedik születésnapját.
Ennek tudatában sokkoló lehet, hogy az ókori Rómában és Görögországban 20 és 35 év között mozgott, az ókori Egyiptomban pedig 30-35 év körül volt a várható élettartam, de más ókori civilizációkban sem igen haladta meg a negyven évet.
Ennek tudatában logikus következtetés, hogy egy 35 éves római már vénembernek számított. Mint oly sokszor, a látszat itt is csal, aminek oka elsősorban a statisztikában keresendő.
Az, hogy az ókori emberek várható élettartama ilyen alacsony volt, a statisztikai adatok torzításából fakad. Ugyanis ezt a demográfiai mutatót a születés után várható halálozási átlagéletkorból számítják ki, amibe bizony a háborúban elesett katonák és a gyermekhalandóság is beleszámított.
Az ókori civilizációkban pedig mindkettő hangsúlyos volt, főleg az olyan hatalmas birodalmak esetében, mint amilyen Róma volt, ahol folyamatos katonai utánpótlásra volt szükséges a hódításokhoz és a birodalom védelméhez. Ezt jól szemlélteti, hogy az ókori Egyiptomban a férfiak várható átlagéletkora 22-25 év körül mozgott, míg a nőké ezzel szemben 35-37 év volt, hisz a katonák az erősebbik nem képviselői közül kerültek ki.
Azt se felejtsük el, hogy az ókorban jellemzően több, átlagosan 5-6 gyerek született, a magas csecsemő- és gyermekhalandóság pedig még tovább rontott a statisztikákon.
Szülésbe is könnyebben belehaltak az anyák, mivel az orvostudomány kezdetleges volt az ókorban, nem létezett a penicillin, gyógyszerek, műtétet sem igen tudtak végezni.
Ha az ókorban valaki túlélte a csecsemőkort és megérte a 10 évet jó eséllyel élte meg a 60-65 éves kort, tehát téves elképzelés, hogy 35 évesen valaki aggnak számított. Az öregség küszöbe a mai időkhöz hasonlóan 60 évnél kezdődött, de 70 éves vagy afölötti ember sem számított öregnek. Felnőtt korba valahol 20 éves kor körül léptek, és a közhiedelemmel ellentétben nem kiskamasz korukban házasodtak.
Ha az ókori emberek valós korára vagyunk kíváncsiak ne a várható élettartamot, hanem a medián átlagéletkort tekintsük mérvadónak, ami pontosabb képet ad a társadalom életkori összetételéről. Ez az ókori Rómában 20-30 év körül volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.