Fogadjunk, hogy nem fertőtleníted elégszer a fogkeféd! Nem elég cserélni

fogkefe, fogmosás, szájhigiénia
Shutterstock - Prostock-studio
tisztítás fertőtlenítés fogkefe elektromos fogkefe
A fogkefék számtalan, a fürdőszobában lapuló baktériumnak vannak kitéve. Emellett ételmaradék, nyál, sőt, akár vér is maradhat a fogkefe fején a fogak és a nyelv mosása után. Megmutatjuk, hogyan lehetséges a fogkefe fertőtlenítése néhány egyszerű lépésben.

A fogkefe napi használata közben rengeteg baktériumnak és szennyeződésnek van kitéve. Ahhoz, hogy hosszú távon is hatékonyan végezze el a dolgát, fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk és időben cseréljük. Kerüljük el a baktériumoktól fertőzött fogkefe használatát ezekkel a tisztítási tippekkel. Mutatjuk milyen lépéseket tartalmaz a fogkefe fertőtlenítése.

Fogkefe fertőtlenítése: hogyan tisztítsuk és mikor érdemes kicserélni?
Fogkefe fertőtlenítése házilag: hogyan és mikor érdemes?
Forrás: Shutterstock/bbernard

Milyen gyakran szükséges a fogkefe fertőtlenítése?

Bár egyes források azt javasolják, hogy tegyük a fogkefét a mosogatógépbe, forraljuk vízben, vagy használjunk UV- fényt, ezek a módszerek tönkretehetik a sörtéket vagy magát a fogkefét, tehát nem eredményes velük a fogkefe tisztítása. A mikrohullámú sütő használata sem ajánlott a fogkefe, elektromos fogkefe fertőtlenítésére, mert a hő károsíthatja azt. Továbbá azt gondolhatjuk, hogy a fogkefe tetejére tett védőfedéltől tisztább marad, de a légáramlás hiánya ideális környezetet biztosít a baktériumok számára. Éppen ezért a legjobb, ha a fogkefét jól szellőző helyen, függőlegesen tároljuk. 

Legalább hetente egyszer történjen meg a fogkefe fertőtlenítése és naponta tisztítsuk meg és öblítsük le minden használat után. Ez segít megelőzni a szöszök és baktériumok felhalmozódását a sörtéken és a nyélen.

Fogkefe fertőtlenítése házilag, ezekre lesz szükséged hozzá:

  • Kis tál vagy pohár
  • Antibakteriális szájvíz
  • Fertőtlenítő törlőkendő vagy tiszta ruha

A következő lépések mind a hagyományos, mind az elektromos fogkefék fertőtlenítésére alkalmasak. Ha elektromos fogkefét használsz, mindenképpen vedd le a fejet, mielőtt áztatnád.

1. lépés: fogjunk egy kis, tiszta tálat vagy poharat. Öntsünk bele antibakteriális szájvizet – annyit, hogy teljesen ellepje a fogkefe fejét.

2. lépés: áztassuk a fogkefe fejét a szájvízben legfeljebb 15 percig. (Ha túl sokáig hagyjuk benne, károsíthatja a sörtéket)

3. lépés: öblítsük le a fogkefét meleg vízzel, majd hagyjuk teljesen megszáradni. (Az elektromos fogkeféknél hagyjuk, hogy a fej teljesen megszáradjon, mielőtt összeszerelnénk.)

Hogyan tisztítsuk az elektromos fogkeféket?

Az elektromos fogkefék extra figyelmet igényelnek a tisztításkor. Ne feledjük, hogy a fogkefén lévő rések (pl. a fej és a nyél között) ideális helyek a penész növekedésére. Kövessük az alábbi lépéseket az elektromos fogkefe napi tisztításához.

1. lépés: kezdjük a fogkefe fejének eltávolításával, amihez kövessük a gyártó utasításait, majd öblítsük le a sörtéket meleg vízzel.

2. lépés: minden használat után töröljük le a fogkefe alapját fertőtlenítő törlőkendővel vagy tiszta ruhával. Fontos, hogy minden használat után tegyük meg ezt, hogy megelőzzük a penész növekedését a résekben.

3. lépés: tartsuk külön a darabokat, hogy teljesen megszáradjanak. Miután minden rész száraz, szereljük össze az elektromos fogkefét.

Hogyan tartsuk tisztán a fogkefét hosszabb ideig?

Ezek a tippek segítenek abban, hogy a fogkeféd tiszta maradjon a heti fertőtlenítés között.

- Minden használat előtt és után alaposan öblítsük le a sörtéket meleg vízzel, hogy eltávolítsuk az ételmaradékot róla.

- Naponta tisztítsuk meg a fogkefe nyelét egy tiszta ruhával vagy fertőtlenítő törlőkendővel. Ezzel nemcsak az ételmaradékokat távolítjuk el, hanem a fogkrémmaradványokat is eltüntetjük róla.

- Szárítsuk meg és tároljuk helyesen a fogkefédet.

- Ne osszuk meg fogkefénket másokkal, mert ezzel baktériumokat terjeszthetünk.

- Tartsuk a fogkefét távol a WC-től, hogy elkerüljük, hogy a WC vize és az ürülék rátapadjon. Emellett mindig zárjuk le a WC fedelét, mielőtt lehúzzuk.

- Kerüljük a fogkefe fedését (hagyományos vagy elektromos), csak akkor tegyük ezt, ha utazni indulunk, vagy olyan fedelet keressünk, ami szellőzik.

Ezért ne vizezd be a fogkeféd fogmosás előtt!

Mikor ajánlott a fogkefecsere?

Még ha rendszeresen gondoskodunk a fogkefe tisztaságáról, akkor is érdemes lecserélni minden három–négy hónapban, vagy hamarabb, ha a sörték észrevehetően elkopnak. De nem muszáj kidobni, hiszen a régi fogkefe újrahasznosítható, például a fürdőszobai, vay konyhai takarításhoz.

Ha elváltozást vagy lerakódást észlelünk, vagy ha betegek voltunk, itt az ideje a fogkefe cseréjének.

 

Tudtad? Ha így mosod a fogad, besárgulhatHárom újévi fogadalom az egészséges fogakért Reggeli hideg zuhany vagy esti tusolás? A szakértők elárulják, melyik a jobb

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.