WC-kefe: hogyan tartsuk tisztán és mikor érdekes kicserélni?
![](https://cdn.life.hu/2025/02/QmxKDyAik21fqoYdDK6LWAqKheR_Ooc9EbQHyTAa6iY/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2I5ZWY4N2I4OTJhYjQxZjFiMDQ3YTg1MWJiZmQ5NTEz.jpg)
Amikor a piszkos WC-kefét visszatesszük a tartóba, a sötét, meleg és nedves közeg ideális környezetet biztosít a baktériumok szaporodásához, ami bűzt okozhat. Továbbá a WC-kefe a kemikáliák miatt is elszíneződhet, narancssárgává vagy rozsdássá válhat. Az elszíneződés még rosszabb, ha víz is áll a tartóban. Érdemes tehát rendszeresen karbantartani a WC-kefédet. Tudd meg, hogyan tisztíthatod meg hatékonyan, hogy mindig friss és tiszta maradjon.
Alapszabály, hogy a WC-kefét minden használat után megfelelően meg kell tisztítani és megszárítani, a tartót pedig legalább havonta egyszer fertőtleníteni kell. A forró víz és folyékony klóros fehérítő oldata 99,9%-ban eltávolítja a WC-keféről és annak tartójáról a baktériumokat. Használj műanyag vödröt a WC-csésze helyett, mivel a kefét körülbelül egy órát kell áztatni.
Számos további módja is van a WC-kefe és tartó tisztításának. Válaszd ki azt a tisztítószert és módszert, amelyik a legjobban megfelel számodra.
Miután használod a WC-kefét, öblítsd le tiszta WC-vízzel. Tartsd a kefe fejét a WC fölött, és alaposan fújd le fertőtlenítő spray-jel.
A kefe nyelét a WC pereme és az alacsonyra engedett WC-ülőke közé helyezve szárítsd meg. Töröld le a nyél végét fertőtlenítő törlőkendővel, és használj további kendőket a tartó belső és külső felületének tisztításához. Hagyd őket megszáradni a levegőn, de a felületeknek legalább 10 percig nedvesnek kell lenniük. Amikor minden részlet megszáradt, tárold a kefét a tartóban.
A fehér ecet néhány baktériumot elpusztít, de nem mindet, így ez a módszer nem biztos, hogy a leghatékonyabb.
Permetezd be a frissen öblített WC-kefét hígítatlan fehér ecettel, majd hagyd a levegőn megszáradni. Majd permetezd be a tartó belső és külső felületét is hígítatlan fehér ecettel és utána töröld át mikroszálas kendővel vagy papírtörlővel.
A tisztításhoz kövesd a fehér ecetnél leírt lépéseket, de helyettesítsd friss hidrogén-peroxiddal.
Ha látod, hogy enyhe habzás keletkezik, amikor a hidrogén-peroxid reakcióba lép a kefén lévő baktériumokkal, akkor a peroxid hatékony. Ha nem, akkor a hidrogén-peroxid lejárt.
Az általános tisztítószer vagy edénymosószer nem fertőtleníti a WC-kefét, de jelentősen csökkenti a baktériumok számát. Tölts meg egy nagy vödröt 3 liter forró vízzel, és add hozzá a címkén ajánlott mennyiségű tisztítószert. Merítsd bele a WC-kefét és a tartót, és hagyd ázni két órán át. Viselj gumikesztyűt, hogy eltávolítsd az eszközöket, és öblítsd le őket forró víz alatt. Töröld szárazra mikroszálas kendővel, vagy hagyd a levegőn megszáradni.
Mint egy fogkefénél, a WC-kefe sörtéi is elkopnak és lelapulnak idővel.
A deformálódott kefe akár karcolásokat is hagyhat a WC-csészén, amelyek még több baktériumot és kemikáliát gyűjthetnek össze.
Cseréld ki a WC-kefét félévente, vagy amikor a sörték ellapultak, törékenyekké váltak, elszíneződtek vagy kellemetlen szagot árasztanak. A szilikon sörtékkel rendelkező kefék tartósabbak és akár egy évig is használhatók. Azonban ha a kefe feje megsérül vagy meglazul, hamarabb cseréld ki. A WC-kefe hosszabb ideig megőrzi formáját és tartósabb marad, ha olyan tartóban tárolod, ami felfüggeszti a kefét, így a sörték nem lapulnak le, amikor a tartó alján pihennek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.