WC-kefe: hogyan tartsuk tisztán és mikor érdekes kicserélni?

Shutterstock - New Africa
higiénia WC takarítás tisztítás
Ez az alapvető eszköz segít elvégezni az egyik legpiszkosabb feladatot otthon, mégis nagyon kevés figyelmet kap. Itt az ideje, hogy egy kicsit jobban odafigyelj a WC-kefe tisztán tartására. Mutatjuk, milyen módszerekkel tisztíthatod meg egyszerűen és hatékonyan.

Amikor a piszkos WC-kefét visszatesszük a tartóba, a sötét, meleg és nedves közeg ideális környezetet biztosít a baktériumok szaporodásához, ami bűzt okozhat. Továbbá a WC-kefe a kemikáliák miatt is elszíneződhet, narancssárgává vagy rozsdássá válhat. Az elszíneződés még rosszabb, ha víz is áll a tartóban. Érdemes tehát rendszeresen karbantartani a WC-kefédet. Tudd meg, hogyan tisztíthatod meg hatékonyan, hogy mindig friss és tiszta maradjon.

Ezekkel a módszerekkel lesz tiszta és higiénikus a WC-kefe
A WC-kefe tisztítását érdemes minden használat után megfelelően elvégezni.
Forrás: Shutterstock/Ocskay Mark

WC-kefe: így tartsd tisztán!

Alapszabály, hogy a WC-kefét minden használat után megfelelően meg kell tisztítani és megszárítani, a tartót pedig legalább havonta egyszer fertőtleníteni kell. A forró víz és folyékony klóros fehérítő oldata 99,9%-ban eltávolítja a WC-keféről és annak tartójáról a baktériumokat. Használj műanyag vödröt a WC-csésze helyett, mivel a kefét körülbelül egy órát kell áztatni.

  1. Helyezz egy nagy vödröt a fürdőkádba vagy zuhanyzóba, hogy könnyen megtölthesd és kiüríthesd. Töltsd meg 3 liter forró vízzel és adj hozzá egy csésze folyékony klóros fehérítőt.
  2. Vegyél fel gumikesztyűt, majd tedd bele a tartót és a WC-kefét. Győződj meg róla, hogy a kefe feje és a nyél nagy része belemerül a keverékbe. Hagyd ázni legalább egy órán keresztül.
  3. Gumikesztyűvel ürítsd ki a vödröt, és öblítsd le a WC-kefét és tartót forró víz alatt körülbelül egy percig. Szárítsd meg őket mikroszálas törlőkendővel, vagy hagyd teljesen megszáradni a levegőn, mielőtt visszateszed őket a tartóba.

Hogyan tisztítsd a WC-kefét más termékekkel?

Számos további módja is van a WC-kefe és tartó tisztításának. Válaszd ki azt a tisztítószert és módszert, amelyik a legjobban megfelel számodra.

Fertőtlenítő spray és törlőkendők

Miután használod a WC-kefét, öblítsd le tiszta WC-vízzel. Tartsd a kefe fejét a WC fölött, és alaposan fújd le fertőtlenítő spray-jel.

A kefe nyelét a WC pereme és az alacsonyra engedett WC-ülőke közé helyezve szárítsd meg. Töröld le a nyél végét fertőtlenítő törlőkendővel, és használj további kendőket a tartó belső és külső felületének tisztításához. Hagyd őket megszáradni a levegőn, de a felületeknek legalább 10 percig nedvesnek kell lenniük. Amikor minden részlet megszáradt, tárold a kefét a tartóban.

Fehér ecet

A fehér ecet néhány baktériumot elpusztít, de nem mindet, így ez a módszer nem biztos, hogy a leghatékonyabb.

Permetezd be a frissen öblített WC-kefét hígítatlan fehér ecettel, majd hagyd a levegőn megszáradni. Majd permetezd be a tartó belső és külső felületét is hígítatlan fehér ecettel és utána töröld át mikroszálas kendővel vagy papírtörlővel.

Függönymosás: milyen gyakran érdemes kitisztítani?

Hidrogén-peroxid

A tisztításhoz kövesd a fehér ecetnél leírt lépéseket, de helyettesítsd friss hidrogén-peroxiddal. 

Ha látod, hogy enyhe habzás keletkezik, amikor a hidrogén-peroxid reakcióba lép a kefén lévő baktériumokkal, akkor a peroxid hatékony. Ha nem, akkor a hidrogén-peroxid lejárt.

Általános tisztítószer

Az általános tisztítószer vagy edénymosószer nem fertőtleníti a WC-kefét, de jelentősen csökkenti a baktériumok számát. Tölts meg egy nagy vödröt 3 liter forró vízzel, és add hozzá a címkén ajánlott mennyiségű tisztítószert. Merítsd bele a WC-kefét és a tartót, és hagyd ázni két órán át. Viselj gumikesztyűt, hogy eltávolítsd az eszközöket, és öblítsd le őket forró víz alatt. Töröld szárazra mikroszálas kendővel, vagy hagyd a levegőn megszáradni.

Mikor cseréljük ki a WC-kefét?

Mint egy fogkefénél, a WC-kefe sörtéi is elkopnak és lelapulnak idővel. 

A deformálódott kefe akár karcolásokat is hagyhat a WC-csészén, amelyek még több baktériumot és kemikáliát gyűjthetnek össze. 

Cseréld ki a WC-kefét félévente, vagy amikor a sörték ellapultak, törékenyekké váltak, elszíneződtek vagy kellemetlen szagot árasztanak. A szilikon sörtékkel rendelkező kefék tartósabbak és akár egy évig is használhatók. Azonban ha a kefe feje megsérül vagy meglazul, hamarabb cseréld ki. A WC-kefe hosszabb ideig megőrzi formáját és tartósabb marad, ha olyan tartóban tárolod, ami felfüggeszti a kefét, így a sörték nem lapulnak le, amikor a tartó alján pihennek.

 

Ezzel a csodaszerrel pillanatok alatt hófehér lehet a WC-ülőkeEzért menj el mindig időben pisilni: nagy baj is lehet a vizelet visszatartásábólEzek a leghatékonyabb módszerek a vécé csészében található vízkő eltávolítására

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.