5 ekcéma mítosz, amit cáfol az orvos

ekcéma-life
Shutterstock - Katarzyna Hurova
bőrbetegség mítosz ekcéma
Az ekcéma egy nagyon gyakori bőrbetegség, amiről sok mítoszt is hallunk. Most szakértő árulja el, hogy mi igaz az ekcémáról és mi nem.

Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely Magyarországon a 19 év alatti korosztály 20 százalékánál jelentkezik, felnőttek esetén 2-10 százalék közötti az arány, miközben Európában, például az Egyesült Királyságban 10-ből 1 ember biztosan küzd ekcémával. Minél több ember ekcémás, annál több információ terjed a bőrbetegségről, ezáltal pedig még több mítosz születik, ami félrevezető lehet annak, akinek tényleg gyors segítségre van szüksége a kondíciójáról.

ekcéma life
Az ekcéma gyakoribb, mint gondolnánk, és a kezeléséhez szakember szükséges.
Forrás: Shutterstock

5 ekcéma mítosz, amit most megcáfolunk egy szakértő segítségével

Dr. Donald Grant háziorvos és klinikai vezető tanácsadó segített nekünk eligazodni az ekcémát körülvevő mítoszok világában, és elárulja, hogy mi az igazság.

Mi az ekcéma?

Kezdjük az elején és tisztázzuk, hogy mit nevezünk egyáltalán ekcémának. Az ekcéma, más néven „atópiás dermatitisz” egy gyakori, de nem fertőző bőrbetegség, amely fájdalmas, viszkető, száraz bőrt okozhat. „Ez egy krónikus állapot, amely több millió embert érint.” - mondja Dr. Grant. Jelenleg nincs gyógymód a ekcémára, de könnyen kezelhető, hogy kényelmesebbé tegyük.

Miért kell néhány ekcémával kapcsolatos mítoszról beszélnünk?

 A szakértő szerint fontos tudni, hogy mi az ekcéma valójában, milyen igazság rejlik mögötte, így az érintettek tudják, hogy kihez forduljanak segítségért, a megfelelő kezelést és tanácsokat illetően.

1. Az ekcéma csak a gyerekeket érinti

Korábban említettük, hogy az ekcéma a gyerekeket és a felnőtteket egyaránt érinti. Általában gyerekkorban diagnosztizálják, de bármikor kialakulhat. 

A felnőttkori ekcéma meglehetősen gyakori, és különböző irritáló anyagoknak való kitettség vagy hormonális változások okozhatják

 – magyarázza a szakértő.

2. Az ekcémát a rossz higiénia okozza

A közhiedelemmel ellentétben az ekcémát nem a rossz higiénia okozza, hanem más tényezők váltják ki a kialakulását. Ilyen tényezők például a stressz, a genetika vagy bármilyen irritáló anyag, amely a bőrrel érintkezve rosszul reagál. A tisztálkodás hiánya valóban növelheti néhány betegség vagy fertőzés elkapásának kockázatát, de nem növeli egy olyan krónikus betegség kockázatát, mint az ekcéma.

Sőt, a pandémia alatt a sok kézmosás és antibakteriális fertőzés használata miatt megugrott az ekcémás betegek száma, és sokan arról számoltak be, hogy a fokozott kézhigiénia miatt az ekcémájuk rosszabb lett.

„Az egészséges higiéniai szint fenntartása elengedhetetlen az állapot súlyosbodásának elkerülése érdekében. A rendszeres kézmosás hidratáltan tarthatja a bőrt, védelmet nyújtva a száraz bőr és más ekcémás tünetek ellen.” - mondja Dr. Grant.

3. Az ekcéma majd magától elmúlik

Mint minden egészségügyi problémát, az ekcémát sem szabad egyszerűen figyelmen kívül hagyni. Az állapot kezelés vagy életmódbeli változtatások nélkül sokat romolhat.” - figyelmeztet Dr. Grant. „Először is, mivel a bőr természetes gátja sérült, a baktériumok gyorsan fertőzésekhez vezethetnek. Emellett az ekcéma figyelmen kívül hagyása drámaian befolyásolhatja az emberek életminőségét, hiszen a viszketés hatással lehet az alvás minőségére, ami fáradtsághoz és emelkedett stresszszinthez vezethet.

- mondja a doktor.

Ahelyett, hogy figyelmen kívül hagyod az ekcémát, inkább keress egy jó orvost, aki tanácsot tud adni a megfelelő kezeléshez, hiszen számos termék áll rendelkezésre, amelyek enyhítik a viszketést és a tüneteket.

4. Az ekcéma csak száraz bőr

Bárcsak! Az ekcéma következtében jelentkezhet bőrszárazság, de ettől még nem nevezhetjük az ekcémát simán száraz bőrnek. Az ekcéma további tünetei közé tartozik a viszketés, a kiütések, a hólyagok és a vérzés. Miközben a száraz bőr és az ekcéma is jelentkezhet gyulladásos tünetekkel, más kezelést igényelnek. A száraz bőr viszont ronthatja az ekcéma állapotát, ugyanis jobban viszket tőle a bőr. Ha bizonytalan vagy benne, hogy ekcémád van vagy szimplán száraz a bőröd, akkor keress fel egy szakorvost!

5. Az ekcémát csak akkor kell kezelni, ha fellángol

„Mint minden krónikus betegséget, az ekcémát is folyamatosan kezelni kell, nem csak a fellángolások idején, hogy elkerüljük a tünetek fokozódását. Bár a bőrbetegség kiütésekkel és viszketéssel járhat, a folyamatos kezelés segíthet abban, hogy ezek a nem kívánt fellángolások megszűnjenek.” - mondja Dr. Grant.

Figyeld meg, hogy mi okozhatja a fellángolást, legyen szó szappanról vagy illatanyagról. Tartsd magad egy egészséges bőrápolási rutinhoz, így az ekcémát folyamatos kezelés alatt tartod, és elkerülheted a bőr védőrétegének sérülését, a hegek kialakulását és a bőr megkeményedését.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.