Stresszes vagy? Harmincéves korodra megőszülhetsz

haj, hajápolás, festés, őszülés, stressz
Shutterstock - Studio Romantic
haj stressz életmód
Szupersebességre kapcsolhatnak a szőrtüszőid, ha túl sok stressz ér. Egy kutatás kimutatta, hogy a depresszió és a stressz felgyorsítja az őszülés folyamatát, így ha nem tudsz eleget pihenni, csak lesheted a tükörben az újabb és újabb ősz tincseket.

Sajnos már egyre többen egészen fiatalon, a húszas éveik végén, vagy harminc körül megtalálják az első pár ősz hajszálakat, amiket ezután csak egyre többek követnek. Míg az őszülést leginkább genetikai tényezőkhöz szoktuk kötni, egyre több kutatás igazolja, hogy a krónikus stressz komoly szerepet játszhat ebben a folyamatban, jelentősen növelve a korai őszülés esélyét.

stressz
A stressz nagyban befolyásolja az őszülés mértékét
Forrás: Shutterstock

A stressz és a haj kapcsolata

A haj természetes színét a melanin nevű pigment adja, amelyet a hajhagymák melanint termelő sejtjei, a melanociták állítanak elő. Ahogy öregszünk, ezek a sejtek fokozatosan kevesebb melanint termelnek, ami végül őszüléshez vezet. Azonban a legújabb kutatások rávilágítanak, hogy a stressz is közvetlen hatással lehet erre a folyamatra. A Harvard Egyetem kutatói nemrégiben kimutatták, hogy a stressz hatására aktiválódó idegrendszer (különösen a szimpatikus idegrendszer) károsítja a melanocita őssejteket, amelyek felelősek a haj pigmentációjáért. Ez a folyamat véglegesen kimerítheti a pigmentsejtek készletét, ami ősz hajszálak kialakulásához vezet.

Hogyan gyorsítja fel a stressz az őszülést?

Az állandó stressz miatt a szervezet folyamatos küzdő állapotban van, amely megemelkedett kortizolszinttel jár. A magas kortizolszint több módon is károsíthatja a haj egészségét: gátolja a hajhagymák működését, felgyorsítja azok öregedését, és hozzájárul a melanociták károsodásához. A krónikus stressz tehát felgyorsíthatja azt a természetes folyamatot, amely a melanin termelődésének csökkenéséhez vezet.

Egyes tanulmányok szerint a magas stressz-szint akár meg is duplázhatja az esélyét annak, hogy valaki már harmincéves kora előtt őszülni kezdjen. Bár a genetika továbbra is kulcsfontosságú szerepet játszik abba, hogy mikor kezdünk el őszülni, a stressz hatása különösen azoknál lehet erős, akik hajlamosak az intenzív szorongásra vagy érzékenyek a stresszhelyzetekre.

A korai őszülés további okai

A stressz mellett más tényezők is hozzájárulhatnak a korai őszüléshez, mint például a dohányzás, a rossz táplálkozás, a vitaminhiány, különösen a B12-vitamin hiánya, valamint bizonyos autoimmun betegségek. Ezek a tényezők tovább ronthatják a hajhagymák állapotát, és hozzájárulhatnak a melanin termelés korai leállásához.

Így lassíthatod az őszülés folyamatát

Bár a genetika és az életkor meghatározó szerepet játszik az őszülésben, van néhány lépés, amellyel csökkenthetjük a stressz hatását a hajunkra.

    1.    A relaxációs technikák, mint a meditáció, jóga vagy mindfulness, segíthetnek csökkenteni a stresszt, és megőrizni az egészséges hajhagymákat.

    2.    A kiegyensúlyozott étrend, a vitaminokban gazdag táplálkozás (különösen a B12 és a folsav), valamint a rendszeres testmozgás javítja a szervezet állapotát, és támogathatja a hajszín megtartását.

    3.    A dohányzásról való leszokás nemcsak a tüdőt és a szívet védi, hanem a haj egészségét is megóvja.

    4.    A fejbőr és a haj egészségének fenntartása szintén kulcsfontosságú. A haj megfelelő hidratálása és a hajápolási termékek körültekintő használata elősegítheti a hajhagymák egészséges működését.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.