Legyen szó akár egy régi kedvencről, akár egy új favoritodról, minden ruhadarab megérdemli a gondoskodást. A kíméletes és ritka mosás évekig meghosszabbíthatja azok élettartamát. Nem arról van szó, hogy mostantól el kellene felejtened a mosógép használatát, de ha ezeknél az anyagoknál ügyelsz arra, hogy használat után ne dobd be őket automatikusan a gépbe, sokkal tovább megőrizhetik használható állapotukat. Ugyanakkor nem minden ruhadarab egyforma. Nem véletlen, hogy vannak olyan holmik, amelyeket minden egyes viselés után a mosásba dobunk, és ennek következményeként kifakulva vagy eldeformálódva kerülnek vissza a ruhásszekrénybe. Az anyag valóban számít, és érdemes olyan textíliákat választani, amelyek bírják a megpróbáltatásokat.
Mindannyiunknak van legalább egy olyan, a mosástól összement pulcsija, aminek az emléke még mindig kísért. Azonban, ha megfelelően bánunk vele, a gyapjú az egyik legkönnyebben kezelhető anyag.
A gyapjúnak antimikrobiális tulajdonságai vannak: szálait viaszos lanolin borítja (ugyanaz az anyag, ami a juhokat vízállóvá teszi), ami elvezeti a nedvességet a testtől és megakadályozza a kellemetlen szagot okozó baktériumok elszaporodását. Ez azt jelenti, hogy a gyapjú ruhadarabokat többször is viselheted mosás nélkül. Sőt, az egyre népszerűbb ultra-finom merinógyapjúnak köszönhetően, akár egész évben használható ruhadarabjaid is lehetnek.
Frissítéshez csak gőzöld át vagy szellőztesd ki a gyapjúruhákat és mindig azonnal kezeld a foltokat, mert a gyapjú érzékenyebb a beleszáradt szennyeződésekre. Amikor pedig eljön a mosás ideje, válassz kímélő mosószert, és bánj óvatosan a ruhadarabbal. Hideg vízzel mosd, és felejtsd el a szárítógépet.
Már legalább 10.000 éve velünk van, de a lenvászon minden nyáron trendinek számít – és te is így fogsz kinézni, mivel ez a lenmagból készült anyag természetesen légáteresztő. Elvezeti a nedvességet a testtől, gyorsan szárad, és tartalmaz antimikrobiális szilícium-dioxidot, ami segít megelőzni a meleg időjárásra jellemző kellemetlen szagokat. Igen, tudjuk, hogy ott vannak a gyűrődések.
Ha a sikkes hanyagság nem a te stílusod, inkább gőzöld át vagy vasald ki a lenvászont, mint hogy túl gyakran mosd, mert az erőteljes centrifugálás csak még több gyűrődést okoz. Ugyanígy kerüld a fehérítőt, ami károsítja az anyagot, és a textilöblítőt is, ami maradványokat hagyhat, amitől a len merevebbé válhat.
A legjobb módja annak, hogy lágyabb legyen, ha gyakran viseled. A hűségedet a len meghálálja.
Lehet, hogy először meglepett, amikor azt hallottad, hogy a farmereket nem kellene mosni, de ez a tanács valóban helytálló.
A farmer eredetileg strapabíró munkaruhaként készült fizikai munkát végzők számára, így kemény igénybevételre tervezték, de a forró vízre nem. A túl gyakori mosás fakuláshoz és összemenéshez vezethet, ráadásul megakadályozza, hogy az anyag idővel tökéletesen idomuljon a testedhez, ami a farmer egyik jellegzetes tulajdonsága.
Jobban jársz, ha csak foltmosást alkalmazol, és frissítésként inkább kiszellőzteted a szabadban. A valódi farmerszakértők akár évekig kibírják mosás nélkül, de ha ez túl extrém számodra, tíz viselés után jöhet egy alapos mosás. Amikor mégis mosod a farmered, fordítsd ki, hogy csökkentsd a súrlódás okozta károkat, és alacsony hőfokon mosd, különben újra be kell törnöd a nadrágot.
A lyocell, amely főként tencel néven ismert, egy környezetbarát, fapép alapú anyag, amely hatékony nedvességkezeléssel és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Kiváló légáteresztő képessége miatt ideális választás mindennapi és aktív viselethez.
A cellulózszálai között található apró csatornák segítenek felszívni az izzadságot és szárazon tartani, ezért egyre gyakrabban találkozhatsz vele sportruházatban. Senki sem javasolja, hogy hetekig mosás nélkül hordd az edzőruhádat, de a mindennapi ruháknál valószínűleg jobban átmegy a szagteszten, mint a poliészter vagy a pamut.
Folttisztításhoz kezeld az érintett területet, de ne dörzsöld túl erősen, mert az károsíthatja az anyagot, és amikor mosásra kerül sor, használd a kímélő programot 30 fokon vagy hidegebb vízben, majd hagyd , hogy a szabad levegőn megszáradjon.
Sokáig környezetvédő viccnek számított (a kender termesztéséhez nincs szükség növényvédő szerekre), de a kenderruházat viselése egyáltalán nem kell, hogy hippi élmény legyen. Valójában rendkívül kényelmes anyagot ad, amely a lenvászonhoz hasonlóan az idő múlásával egyre puhább lesz. Üreges szálainak köszönhetően hőszabályozó, ráadásul természetesen antibakteriális, így nem kell gyakran mosnod. Ez a könnyed anyag nem hajlamos az összemenésre vagy elhasználódásra, és általában jól viseli a mosógépet is.
Azonban a legjobb, ha alacsony hőmérsékleten mosod és szárítod, valamint kímélő mosószert használsz, amely nem tartalmaz fehérítőt vagy más erős vegyszereket, hogy a kender megőrizze természetes puhaságát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.