A családon belüli erőszak súlyos társadalmi probléma, amely gyakran rejtve marad a külvilág elől. Az utóbbi hónapokban azonban Ruby Frank, az egykor népszerű családi vlogger botránya világszerte felhívta a figyelmet arra, hogy a látszólag tökéletes családok falai mögött is zajlanak szörnyűségek. Ruby esete nem egyedülálló – az elmúlt években több hasonló ügy is napvilágra került, amelyben anyák kínozták, elhanyagolták vagy érzelmileg bántalmazták gyermekeiket. Róluk, a terror-anyákról lesz szó.
Ruby Frank a YouTube-on vált ismertté, ahol családi életéről szóló vlogokat készített „8 Passengers” néven. A csatornán az idilli családi életet mutatta be, de nézői egyre gyakrabban jelezték, hogy a tartalmakban aggasztó jelek láthatók. Rubyt később letartóztatták, miután kiderült, hogy gyermekeit súlyosan bántalmazta és elhanyagolta. Az ügy sokkolta a közvéleményt, és ráirányította a figyelmet az influenszerkultúra árnyoldalaira.
Ruby Frank esete sajnos nem példa nélküli. Az alábbiakban néhány másik hasonlóan sokkoló történetet mutatunk be, amelyek rávilágítanak a probléma súlyosságára:
Dee Dee Blanchard évekig kínozta lányát, Gypsy Rose-t, miközben a külvilág felé szerető anyának mutatta magát.
Dee Dee Munchausen-szindrómában szenvedett, és azt állította, hogy Gypsy számos betegségben szenved, miközben szándékosan betegítette és mozgásképtelenként tartotta őt. Volt, hogy megoperáltatta, volt, hogy kihúzatta a kislány fogait. Az ügy tragikus véget ért, amikor Gypsy Rose és barátja meggyilkolták Dee Dee-t. Gypsy Rose nemrég szabadult a börtönből, most első gyermekét várja.
A Turpin szülők, köztük az anya, Louise Turpin, évekig tartották fogva és kínozták 13 gyermeküket kaliforniai otthonukban. A gyerekek alultápláltak, elhanyagoltak voltak, és szörnyű körülmények között éltek, míg egy tinédzser lánynak végül sikerült megszöknie, és értesítette a hatóságokat. Kiderült, hogy a szülők örömüket lelték a kínzásokban: a gyerekeket az ágyukhoz láncolva tartották, éheztették, és nem biztosítottak nekik lehetőséget sem tisztálkodni, de még vécére menni sem. A szülőket 37 vádpontban találták bűnösnek, amelyek mindegyikét tagadták. A család Facebook-oldalán egyébként rengeteg idilli fotó volt, kirándultak, nyaraltak, mint más, mormális családok. Senki sem sejtette, hogy a háttérben milyen borzalmak húzódnak.
A mindössze nyolc éves fiúról bájos képek jelentek meg a közösségi médiában. De nem volt minden ennyire szép, a kis Gabrielt édesanyja és annak barátja néhány hónap alatt módszeresen halálra kínozta. A gyerekről azt gondolták, hogy meleg, ezért légpuskával lőttek rá, cigarettacsikkekkel égették meg, fojtogatták, verték, harapdálták és megkorbácsolták. A mentők törött koponyával és bordákkal, töltényekkel a tüdejében és az ágyékában, valamint tucatnyi borzalmas sérüléssel vitték kórházba. Az orvosok már csak az agyhalált tudták megállapítani, így a kis Gabrielt néhány nap múlva lekapcsolták a gépekről.
Az anya, Pealr Sinthia Fernandez életfogytiglant kapott, míg barátját, Isauro Aguirrét halálbüntetésre ítélték. A fiú sztorijáról megrázó dokumentumfilm készült.
Az ilyen anyák esetében gyakran mély pszichológiai problémák, személyiségzavarok vagy múltbeli traumák állnak a háttérben. Sok esetben ezek a nők maguk is bántalmazás áldozatai voltak, ami generációkon átívelő mintát eredményezhet. Az izoláció, a társadalmi nyomás, valamint a mentális egészségügyi ellátás hiánya tovább súlyosbítja a problémát, ami sokszor azért nem kerül felszínre, mert az internet csak egy kis ablakon át mutatja a családok életét, így ami a háttérben zajlik, arról szinte senki sem tud.
• Figyeljünk a jelekre: Ha azt tapasztaljuk, hogy egy gyermek bántalmazás jeleit mutatja – legyen az fizikai sérülés, viselkedési probléma vagy érzelmi távolságtartás –, fontos, hogy értesítsük a hatóságokat vagy egy családsegítő szervezetet.
• Erősítsük a közösségeket: Az izoláció csökkentése, a támogató közeg kialakítása segíthet megelőzni a családon belüli erőszakot.
• Szerezzünk információt: Az oktatás és a bántalmazásról szóló információk terjesztése kulcsfontosságú a megelőzésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.